ha5oj - január 14 2012 13:12:55
Az utóbbi időben megszaporodtak a világűrből visszahulló, űrszemét kategóriába tartozó, de komplett használaton kívüli eszközök. Tavaly szeptember 24.-én tért vissza "alkotójához" az UARS amerikai légkörkutató műhold, majd október 23.-án a német ROSAT röntgen űrtávcső követte. Az előbbi 6,5tonnát, utóbbi pedig 2,4 tonnát nyomott, és mindkettő kiszolgálta küldetését, majd végül irányíthatatlanul, a gravitáció kénye-kedvére bízva pottyant le a Földre. Szerencsére mindkettő talajszintre érő súlyos darabkái óceánban landoltak.
Amit most várunk, az orosz Phobos-Grunt, három okból is kilóg a sorból: egyrészt a műholdat november 8.-án indították útjára, de a gyorsító hajtómű meghibásodása miatt nem tudta elhagyni a Föld gravitációs terét, kis magasságban bolygónk körüli pályára állt. Másrészt az eszköz tömege is az említettek közül a legnagyobb, közel 13 tonna. Harmadrészt pedig részben üzemanyaggal feltöltve, és kevés radióaktív kobalt izotóp is található a fedélzetén. Az eszközből kb 200kg-nyi anyag érheti el a Földfelszínt, az üzemanyag még nagy magasságban elég, vagy felrobban, annak felszíni hatása nem lesz. Mivel a műhold eredeti feladatai közé tartozott volna, hogy a Mars Phobos nevű holdjáról anyagmintát hozzon vissza a Földre, így ez a visszatérő egység szinte biztos, hogy egy darabban fog majd talajt.
olvashatóbb pályaadatokért katt a képre
A ROSCOSMOS orosz űrügynökség, és a SPACE.COM űrportál számításai szerint vasárnap este, magyar idő szerint 18:51-kor lép be az eszköz a légkörbe. Az előbb említett műholdak tapasztalatai szerint a földet érés a jelzett időponthoz képest ±1-2 keringés még előfordulhat (a keringési idő 87,57 perc). Ha korábban érkezik, akkor nekünk lehet szerencsénk megpillantani a tüzijátékot Ankarából, ha pontosan, vagy 1 fordulattal később, akkor Magyarországról van esély megfigyelni a felizzást (felrobbanást).Természetesen ehhez az is szükséges, hogy a leeséskor a látóhatár felett legyen, ami a 87 perces pályának csupán egy 6-8 perces kis szakasza. Mivel a jelzett pályák jelentős része az óceánok felett halad, így most is kicsi az esélye, hogy lakott terület felett csapódjanak be darabok.
A legfrisebb számítások alapján ma, magyar idő szerint 19:02 ± 24 perc a várható becsapódás. Ha jól látom, ezen tartomány végén Európa felett is elhalad, tehát érdemes figyelni az eget.
Az is biztos, hogy ha nekünk kedvezne a landolási pálya, akkor sem csodálhatjuk meg, ugyanis Ankarában reggel óta sűrű pelyhekben hull a hó!
Hát erről is lemaradtunk.....magyar idő szerint 18:45 körül Dél-Amerikától nyugatra lépett a légkörbe, és felizzás, darabokra hullás után kisebb részei a piros ponttal jelölt hely környékén az Atlanti óceánba pottyantak. A hírt az ESA is megerősítette. Nem sokat kellett volna még kibírnia, hogy Magyarországról is látszódjon a tüzijáték!
|